Möödunud aastal ehitas Tiki Treiler Eesti Päästeliidule 4 erihaagist, millega päästjad edaspidi saavad merereostust likvideerida.
Eesti Päästeliit koondab Eesti vabatahtlikke päästeorganisatsioone, keda on kokku 107. Kokku tegutseb Päästeliidu all pea 3000 inimest, kes annavad oma panuse, et ka kaugeimates Eesti külades oleks olemas päästevõimekus.
Päästeliidu tellitud haagistest annab ülevaate Päästeliidu juhatuse esimees Kaido Taberland.
Mis asi on päästehaagis?
Päästehaagis ehk täpsemalt reostustõrjehaagis on haagis koos konteineriga. Konteineri sees on varustus, millega on võimalik rannikulähedasel merealal ja kaldal reostus likvideerida. Konteinersüsteem on väljatöötatud koostöös Tiki inseneridega ja ka ehitatud Tiki Lehola tehases. Põhiline väärtust seisneb haagisel selles, et konteineri saab ka üks inimene haagiselt maha jalgadele seisma kruvida ning vajadusel minna sama haagisega lisaressursse sündmuskohale juurde tooma.
Miks Päästeliit otsustas päästehaagise osta?
Otsuse haagis osta võimaldas Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK), kes avas Merekeskkonna meetme alt rahastusvooru, kuna vabatahtlikud päästeühingud (valdavalt MTÜd-d) olid avaldanud soovi oma kogukonnas, vallas ja lähivaldades merereostustõrjega tegeleda.
See tähendab, et vabatahtlikud päästjad on avaldanud valmisolekut kaitsta oma koduranda juhul kui mõne merelaeva pealt – kas siis lohakusest või õnnetuse tulemusel – õli, masuut või midagi muud merre satub.
Kuidas Päästeliit hakkab soetatud haagist kasutama?
Reostustõrje haagiskomplekte on kokku 4 ja need kasutuses lepingute alusel eri paigus: Karala, Saaremaa; Paatsalu, Pärnumaa; Kaberneeme ja Tilgu sadam, Harjumaa.
KIKi rahastatud projekti käigus koolitasime ka 48 inimest, kes oskavad edaspidi merereostustõrjega tegeleda.
Sel aastal luuakse koostöös Päästeametiga süsteem, kuidas ja mis alustel vabatahtlikke päästekomandosid kaasatakse reostustõrje sündmustele. Kuna Eesti omavalitsustel on kohustus alla 5 tonnised reostused oma jõududega likvideerida, siis on paljudel omavalitsustel huvi Päästeliiduga sellekohast koostööd teha.
Kuidas langes valik Tiki haagiste kasuks?
Tiki haagised ostusid parimaks valikuks läbi riigihanke, mille vastavalt KIKi nõuetele korraldasime.
Samas oleme me väga rõõmsad tekkinud koostöö üle, kuna Tiki ei ole olnud meile ainult haagisetootjaks, vaid oluliseks partneriks – Tiki meeskonnaga koos oleme teinud vajalike arendustöid haagise konteineri osas ning Tikiga koostöö on olnud väga meeldiv, professionaalne ja sõbralik.
Päästeliit loodab näha Tikis ja kogu Alexela grupis pikaajalist koostööpartnerit, kellega saab loodetavasti ette võtta samalaadseid jätkuprojekte.
Päästeliidu haagiste ehitusprotsessist annab ülevaate Tiki Treiler arendusjuht Merlis Joosep.
Mis põhjale Tiki haagise ehitas?
Haagis baseerub suuresti Tiki seeriatoodangus oleval suur-kastihaagisel CP382-DRB/2600, millel suurendasime veel pikkust ja täismassi. Päästeliidu soovide kohaselt paigaldasime haagisele ka LED tuledega elektrisüsteemi ning haagise tagumistesse nurkadesse tugijalad, et suurendada haagise stabiilsust nn. lahtipakitud olekus.
Kuidas kulges haagise projekteerimine ja ehitamine?
Esialgne sketš haagisest koos võimaliku tehnilise lahendusega sündis juba Päästeliidu-poolse päringu faasis. Seejärel oli mõningane vaikeperiood, mille ajal Päästeliit oma vajadusi täpsemalt kaardistas.
Kui aga Päästeliidu tellimus lõpuks meile laekus, võttis lõplike tehniliste lahenduste välja töötamine ja dokumentatsiooni vormistamine ca kaks nädalat.
Keda võib pidada haagise autoriks?
Päästeliidu erihaagise projekteerimise eest vastutas meie insener Priit Uusberg ning kõik ehitustööd – alates keevitusest, lõpetades koostamisega – teostati Tiki arendusosakonna eksperimentaaltsehhis.
Vaata pilte erihaagisest – https://www.flickr.com/photos/alexelagroup/albums/72157680531705196